Kwota wolna od podatku PIT 2022

Kwota wolna od podatku to wysokość, od której w rozliczeniu podatkowym nie musimy odprowadzać podatku dochodowego. To element systemu podatkowego, dzięki któremu osoby o mniejszych dochodach są zwolnione ze znacznej części obciążenia podatkowego, choć jej wysokość ma znaczenie również dla osób o dochodach wyraźnie przekraczających tę kwotę.

W Polsce, kwota wolna od podatku obejmuje podatników rozliczających przychody wykazywane na PIT-36 lub PIT-37 opodatkowane według skali podatkowej. Kwota ta znacząco zwiększyła się od wejścia w życie programu Polski Ład.

Ze względu na zmianę stawki podatku PIT od lipca 2022, wysokość kwoty zmniejszającej podatek za rok 2022 zmieniła się w trakcie roku, co komplikowało odliczenie zaliczki na podatek i późniejsze wnioski o zwrot nadpłaconego podatku.

W prostym obliczeniu podatku PIT wraz z nową kwotą wolną i zmienioną skalą podatkową pomoże Ci bezpłatny program e-pity 2022.

e-pity prosto rozliczone
e-pity prosto rozliczone
Program e-pity Copyright 2022-2023 e-file sp. z o.o. sp. k.

Korzystając z programu e-pity z powyższych odnośników, przekażesz 1,5% podatku niepełnosprawnym artystom. Od wielu lat realizujemy projekty wyrównujące szanse osób z niepełnosprawnością. Twoje 1,5% pomaga nam pokonywać bariery i rozwijać twórcze pasje.